A TANÁRI KÉZIKÖNYV SZERKESZTÉSI ELVEIRŐL

Ez a tanítási segédlet, amely a „Nők XX. században” címet viseli, az Európa Tanács Az európai XX. századi történelem tanulása és tanítása című projektjének keretében készült, azzal a céllal, hogy a nők a XX. században megfogalmazott történelemértelmezése is bekerülhessen a történelemórákra.

A „nők” – mint a társadalomtudományi és történettudományi diskurzusok főszereplői – nagyon eltérő helyet foglalnak el a különböző európai társadalmakban és oktatási rendszerekben. Európa több részén az ún. women’s studies mint önálló tudományág és vizsgálódási nézőpont ezekben az években teszi meg az első lépéseket. Egyes európai országokban társadalmi nemek kérdésköre, így a nőtörténet is a média híreinek főáramába került, s a fiatalok az erre vonatkozó információdömping részesei. Más államokban arra látunk példákat, hogy a politikai közélet szélsőségei rendszeresen kisajátítják az ún. „női jogegyenlőség” ügyét.

Az európai középiskolai tantervekben és oktatási programokban a nők szemszögéből (is) megfogalmazott történelem, az ún. nőtörténet státusa és minősége nagyon eltérő képet mutat. Néhány országban törvényi kötelezettség a tantervfejlesztőkkel szemben a nőtörténet integrációja a történelemtanításban, míg más országokban ennek a folyamatnak éppen csak az elején tartanak. Valamennyi európai országra jellemző, hogy nagyon szegényes az ehhez tartozó pedagógiai eszközök tárháza és komoly kihívást jelent a történelemtanárok számára a nőtörténet iskolai tanítása. Tekintettel arra, hogy ez a kérdéskör milyen fontossággal bír a demokratikus társadalmak felépítésére, ennek a tanítási segédletnek egyik célja, hogy a nők európai történetének tanulmányozása, mint témakör bekerülhessen a mindennapi történelemtanítás gyakorlatába. Figyelembe véve a kérdéskörhöz tapadó társadalmi érzékenységet és a társadalomtudományok, – így a történettudomány – kapcsolódó eredményeit és ellentmondásosságait - meggyőződésünk, hogy az iskola az egyik legmegfelelőbb hely a nőtörténet vizsgálatára.

Az is célunk, hogy ez a tanítási segédlet hozzájáruljon ahhoz, hogy a felnövő nemzedékek megérthessék a nemek közötti egyenlőség kérdéskörét, ennek történeti kialakulását, valamint, hogy megismerkedhessenek a tanulók azokkal a társadalmi és személyekhez kötődő folyamatokkal, tendenciákkal, amelyek a nemek közötti egyenlőség érvényesítése mellett és az ellen hatnak. Köztudott, hogy az európai polgárok esélyegyenlősége nélkül az európai demokráciák csak részlegesen építhetők ki, s a nemek közötti esélyegyenlőség olyan erőforrás, amelyet feltétlenül ki kell használni az európai társadalom felépítésében.

A tanári kézikönyv szerzője, Ruth Tudor komplex, holisztikus megközelítést alkalmaz a család, a kultúra, a háború, a politika különböző rejtett kapcsolatainak elemzésére, amelyek valamennyien formálták a nők történeti tapasztalatait és társadalmi integrációját Európa XX. századi történetében. A szerző arra bátorítja az európai pedagógusokat, hogy nyúljanak kritikusan az empirikusan elérhető történeti forrásanyaghoz. E kézikönyv arra biztat, hogy a múlt megismeréséhez a történeti források széles skáláját kell alkalmazni és érdemes megismerni az új történettudományi módszereket az elbeszélt történelem (oral history) felhasználásával, a történeti fotók és médiaforrások tanulmányozásával együtt.

Ruth Tudor jelenleg Londonban dolgozik oktatási szakértőként. Hosszú ideig középiskolai tanárként tevékenykedett és szakértőként részt vett az angol történelem tanterv nemzeti szintű dokumentumának kidolgozásában is. Számos oktatási segédletet, tankönyvet és multimédia eszközt dolgozott ki, többek között a BBC, illetve a Channel4 számára. Számos európai szintű pedagógusképzést vezetett és továbbképzési programot alkotott.

Jelena Oszokina jelenleg az Orosz Tudományos Akadémia Történeti Intézetének munkatársa, korábban vendégkutatóként tevékenykedett a Stanford Egyetemen, Kaliforniában valamint a Hoover Intézetben. Legújabb könyve, amelynek címe Mindennapi kenyerünk: szocialista elosztás és a túlélés művészete a sztálini Oroszországban (M. E. Sharpe kiadó), 2001-ben jelent meg az Egyesült Államokban.

Phil Ingram az ún. oral history szakterületének specialistája, több, mint egy évtizede dolgozik középiskolai történelemtanárként Angliában. Jelenleg a Holocaustról ír tankönyvet. Az orosz történelemről több tankönyve jelent meg a Cambridge-i Egyetemi Kiadónál.